Biesiada Podlaska 2019

Biesiada Podlaska 2019 - Na tej imprezie pojawiam się już od kilku lat. I powiem panu, że tak pysznej grochówki jak tutaj, to chyba nigdzie nie jadłem - przyznał pan Jacek, jeden z uczestników tegorocznej Biesiady Podlaskiej. Grochówka stała się już tradycją jabłońskiej biesiady. Impreza odbywa się zawsze w drugiej połowie sierpnia i jest połączona z gminnymi dożynkami.

Diamentowe i Złote Gody

Diamentowe i Złote Gody10 października 2019 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonnie Lackiej odbył się jubileusz 50-lecia i 60-lecia pożycia małżeńskiego.

Medale za 50-lecie pożycia małżeńskiego otrzymali: Jadwiga i Henryk Kondraciuk z Łuzek-Kolonii, Anna i Józef Mlonek z Gródka, Marianna i Edmund Nowakowscy z Łuzek oraz Alicja i Stanisław Wierzbiccy z miejscowości Bujały-Mikosze.

Jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego, czyli Diamentowe Gody obchodziły 3 pary z naszego terenu: Halina i Wacław Fiuczek z Gródka-Dwór, Genowefa i Franciszek Hanusz z miejscowości Krzemień-Zagacie oraz Maria i Kazimierz Kondraciuk z Nowomodnej. Małżonkom towarzyszyła rodzina oraz goście na czele z wójtem gminy Jabłonna Lacka Wiesławem Michalczukiem, przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Strzałą, ks. Walentym Wojtkowskim, ks. Józefem Frańczukiem, ks. Jerzym Olszewskim, ks. Pawłem Solką oraz pracownikami urzędu: sekretarz Marią Kowalską i Krystyną Jasieńczuk.

Dzień Kobiet, 5 lat Zespołu Ludowego „Jabłoniacy”

Dzień Kobiet 5 lat zespołu Jabłoniacy10 marca 2019 roku w sali OSP w Jabłonnie Lackiej odbyły się Gminne obchody Dnia Kobiet połączone z Jubileuszem 5 lecia powstania Zespołu Ludowego „Jabłoniacy”.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i jednocześnie kierownik Zespołu „Jabłoniacy” Barbara Gizińska powitała przybyłych gości: Człona Zarządu Województwa Mazowieckiego Janinę Ewę Orzełowską, Prezes Lokalnej Grupy Działania LGD Agnieszkę Wojtkowską, Wójta Gminy Wiesława Michalczuka z żoną, Przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Strzałę z małżonką, miejscowych księży z Księdzem Proboszczem Walentym Wojtkowskim, Radnych Gminy Jabłonna Lacka, Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Sławomira Hardeja z żoną, Dyrektorów, Kierowników Instytucji znajdujących się na terenie naszej Gminy, Członków Klubu Seniora, mieszkańców naszej Gminy oraz członków Zespołu Ludowego „Jabłoniacy”.

Uroczystość uświetnili swoimi występami Członkowie Stowarzyszenia „Jar Senior” z Jarnic oraz Zespół Śpiewaczy Chodów. Pierwsza część spotkania dotyczyła święta kobiet, życzenia Paniom złożył Wójt Wiesław Michalczuk wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Strzałą i Radnymi wręczyli słodkie upominki. W drugiej części przedstawiono dorobek artystyczny Zespołu „Jabłoniacy” z okazji ich Jubileuszu.

A wszystko zaczęło się w roku 2013, kiedy to pomysł Wójta został zrealizowany poprzez złożenie wniosku do Stowarzyszenia „Tygiel Doliny Bugu” na stroje ludowe i nie cały rok później w 2014 roku przy Klubie Seniora został powołany do życia Zespół Ludowy, który w początkowej fazie liczył 11 członków. W tym samym roku do Zespołu dołączyły osoby, które kochają śpiew i chcą go prezentować innym.

Obecnie Zespół liczy 22 osoby: Janina i Bogusław Szybka, Bożena i Jan Tonkiel, Wiesława i Stanisław Majewscy, Adam Goworek, Krystyna Toczyska, Danuta Dobrzyńska, Romana Bonifaciuk, Henryka Wysokińska, Janina Kryszczuk, Elżbieta Bielska, Alicja Małczuk, Ewa Połosa, Tadeusz Stelmaszczyk, Witold Stolarczuk, Barbara Gizińska.

Skład Kapeli: Piotr Bondarczuk - Harmonia, Paweł Bondarczuk - Harmonia, Zdzisław Radzikowski - skrzypce, Ryszard Maliszewski - bębenek, tamburyn, harmonijka ustna.

Nagrody i wyróżnienia zespołu:
I miejsce na III Przeglądzie Pieśni Ludowych Doliny Bugu w Serpelicach
III miejsce w IV Przeglądzie Pieśni Doliny Bugu
III miejsce w XI Konkursie Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych Mazowsza i Południowego Podlasia
II i III miejsce Węgrowskie Barwy Jesieni
III miejsce w V Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych Warszawa - Wesoła
III Nagroda główna na XVI Festiwalu Chleba Rewia Folkloru i Darów Ziemi Mińsk Mazowiecki
III miejsce na Dożynkach Powiatowych Sokołów Podlaski
III miejsce na VI Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych „Jak długo w sercach naszych”
I miejsce oraz nagroda Grand Prix w III Przeglądzie Pieśni Patriotycznych „Śpiewam Ci Polsko”.
Zespół uświetniał wiele festynów, dożynek, biesiad na terenie całego regionu Mazowieckiego oraz Podlaskiego.
Po Jubileuszowym torcie życzenia, gratulacje i prezenty przekazali „Jabłoniakom”: Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Prezes LGD Tygiel Doliny Bugu Agnieszka Wojtkowska, Wójt Wiesław Michalczuk, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Strzała, Dyrektorzy, Pracownicy Urzędu Gminy oraz zaprzyjaźnione Zespoły.