Eliminacje Gminne XIII Konkursu Recytatorskiego im. K.I. Gałczyńskiego

K.I. GałczyńskiW dniu 8 listopada Gminny Ośrodek Kultury w Jabłonnie Lackiej zaprosił uczniów ze szkół z terenu Gminy Jabłonna Lacka na Eliminacje Gminne XIII Konkursu Recytatorskiego im. K.I. Gałczyńskiego. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych:
1. Uczniowie klas I - III
2. Uczniowie klas IV - VI
3. Uczniowie klas VII - VIII

Do Konkursu przystąpiło 7 uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bujałach Mikoszach oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Czekanowie. Do Finału Powiatowego Jury wyłoniło następujące osoby: 
W kategorii klas I - III: Lenę Wójcik oraz Julię Kosieradzką ze Szkoły w Bujałach Mikoszach.
W kategorii klas IV - VI: Zuzannę Kosowską ze Szkoły w Czekanowie.
W kategorii klas VII - VIII: Aleksandrę Uszyńską ze Szkoły w Bujałach Mikoszach oraz Maję Żmudę ze Szkoły w Czekanowie. Gratulujemy i życzymy powodzenia w Finale Powiatowym, który odbędzie się w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Eliminacje Gminne XIII Konkursu recytatorskiego im.K.I Gałczyńskiego 2022 r.


Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek 8 15 maja 2022

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2022 jest „Biblioteka - świat w jednym miejscu”. Hasło zaproponowała Grażyna Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum. Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

 


Międzynarodowy Dzień Harry'ego Pottera

Harry Potter2 maja to ważna data dla wszystkich potteromaniaków. Dlaczego? Właśnie ten dzień został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Harry'ego Pottera. I choć wielu fanów brytyjskiego czarodzieja może być zaskoczonych wyborem tej daty, ma ona swoje uzasadnienie. J.K. Rowling, autorka serii książek opowiadających o przygodach Harry'ego Pottera zdradziła, że wybór daty nie jest przypadkowy. To właśnie 2 maja 1998 roku rozegrała się Bitwa o Hogwart, w której Harry ostatecznie pokonał Lorda Voldemorta. Zapraszamy do Biblioteki po książki o przygodach Harry’ego Pottera i jego przyjaciół.


 Dzień Ziemi

22 kwietnia - Dzień Ziemi22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, nazywany też Światowym Dniem Ziemi lub Międzynarodowym Dniem Ziemi. Pomysłodawcą tego wydarzenia był John McConnell, amerykański aktywista, który na konferencji UNESCO w 1969 roku, przedstawił ideę globalnego święta celebrującego życie i piękno Ziemi oraz szerzenia pokoju na świecie. Dzięki niemu, w 1970 roku, po raz pierwszy ludzkość świętowała Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Obecnie, to wyjątkowe ekologiczne święto, uznawane jest aż w 192 krajach. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Spis wybranych książek o tematyce ekologicznej, które można wypożyczyć w naszej Bibliotece


 Dbajmy o zdrowie

Dbajmy o zdrowie

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia) życzymy Państwu, aby nigdy go Wam nie zabrakło. Zapraszamy do naszej Biblioteki po podręczniki i poradniki, które podpowiedzą jak dbać o zdrowie, aby móc cieszyć się sprawnością fizyczną i intelektualną przez długie lata.

Spis wybranych książek dotyczących zdrowia, które można wypożyczyć w naszej Bibliotece.


2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku. Zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzenia naszej Biblioteki.


27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.
Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.

Tradycyjnie w Międzynarodowym Dniu Teatru, Polski Ośrodek ITI co roku ogłasza laureatów swoich nagród. W tym roku, ze względu na kalendarz, nagrody zostały ogłoszone w przeddzień święta teatru.
Nagroda im. S.I. Witkiewicza: Michajło Barbara, ur. 1971 we Lwowie, znany jako Misko Barbara - pieśniarz, poeta, kompozytor, aktor i tłumacz studia teatralne ukończył we Lwowie; tu założył scenę rockową i aktywnie działał w podziemnym życiu artystycznym walczącym o wyzwolenie Ukrainy spod dominacji rosyjskiej.
Nagroda dla twórcy/twórczyni z Polski w uznaniu zasług w dziedzinie propagowania na świecie polskiego teatru: Helena Kaut-Hawson, reżyserka i pedagożka teatralna z Wielkiej Brytanii.
Nagroda Sekcji Krytyków Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI za teatralną książkę roku 2021: Ewa Bułhak za zbiór esejów Legenda Grzegorzewskiego, wydany przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie, zajmujący i wnikliwy opis ożywionych na powrót scen i całych teatralnych sekwencji ze spektakli Jerzego Grzegorzewskiego, przedstawiony w czternastu rozdziałach. Konstelacja spektakli, poddająca refleksji kluczowe dla reżysera rozwiązania sceniczne.

Żródło: https://kultura.gazetaprawna.pl/


 21 marca - Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kwiecień jest miesiącem poezji (ang. National Poetry Month).

Żródło: Wikipedia

Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą,
a potem sami piszą,
mozolnie i nieudolnie,
by od dławiącej ciszy
łkające serce uwolnić.
Władysław Broniewski


Warszawska Syrenka 2022

Warszawska Syrenka 2022W dniu 17 marca 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonnie Lackiej odbyły się Gminne eliminacje 45 Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka.
Jury przyznało wyróżnienia Alicjii Zajkowskiej ze Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej oraz Julii Kosieradzkiej ze Szkoły Podstawowej w Bujałach Mikoszach.
Wyróżnione uczennice będą reprezentować naszą Gminę na eliminacjach Powiatowych w dniu 23 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Życzymy samych sukcesów.


Wspomnienie Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska

1 lutego 2022 r. - dziesiąta rocznica śmierci poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla.
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w folwarku Prowent nieopodal Kórnika. Gdy miała kilka lat, jej rodzina przeniosła się do Krakowa, z którym poetka i eseistka była związana przez całe życie. Podczas II wojny światowej uczęszczała tam na tajne komplety, kończąc je maturą w 1941 roku. W 1945 roku zadebiutowała w krakowskim "Dzienniku Polskim" wierszem pt. "Szukam słowa". Szymborska wydała 13 tomików wierszy, publikowała także przekłady poezji, głównie z francuskiego i niemieckiego.

Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.

Była laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości” (1996).

Żaden dzień się nie powtórzy,
Nie ma dwóch podobnych nocy,
Dwóch tych samych pocałunków,
Dwóch jednakich spojrzeń w oczy.
Wisława Szymborska